Mednarodni dan Zemlje: Slovenija zavezanost trajnostnemu razvoju potrjuje tudi v zunanji politiki

foto: Depositphotos

Na pobudo skupine držav, med njimi Slovenije, je bila leta 2022 v Generalni skupščini Organizacije združenih narodov (OZN) prepoznana človekova pravica do čistega, zdravega in trajnostnega okolja. Ta angažma obenem dokazuje zavezanost Slovenije multilateralizmu, ki v središče postavlja OZN.

Učinkovito globalno upravljanje, ki podpira pravični zeleni prehod ter krepi odporne in vključujoče družbe, je vodilo Slovenijo, da je zbrala šest podobno mislečih držav in jih povezala v Zeleno skupino. Islandijo, Kostariko, Slovenijo, Singapur, Združene arabske emirate in Zelenortske otoke že 15 let združuje zavest in ambicija, da velja vprašanja okolja postaviti visoko na zunanjepolitično agendo. Okoljska trajnost je temelj uresničevanja Agende 2030, prepleta se v vseh ciljih trajnostnega razvoja, ki jih ne bo moč uresničiti brez spoštljivega odnosa do Zemlje. Učinke nespoštljivega odnosa do Zemlje najprej in najbolj občutijo ranljive skupine in skupnosti, predvsem revni. Da bi se izvili iz primeža revščine, potrebujejo vsaj rodovitno zemljo, pitno vodo in ustrezno sanitacijo.

Slovenija pomen Zemlje in njene zaščite poudarja tudi v dejavnostih mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči. Varovanje okolja je skladno s strateškimi dokumenti namreč ena izmed dveh presečnih tem, kar pomeni, da bi morali vsi projekti na tem področju upoštevati tudi okoljski vidik.

Varstvo okolja in boj proti podnebnim spremembam se kot glavni cilj pojavlja v številnih projektih, ki jih podpira Slovenija s sredstvi razvojnega sodelovanja. Med drugim trenutno potekajo projekt ozaveščanja o trajnih okoljskih rešitvah v Albaniji, projekti na področju čebelarjenja v Zambiji, Severni Makedoniji, Bosni in Hercegovini ter Ukrajini, čiščenje odpadnih voda v Severni Makedoniji, projekti upravljanja z odpadki Črni gori ter na Kosovu, ter projekt trajnostnega upravljanja gozdov v Moldaviji.

Mednarodni dan Zemlje je tako tudi dan premisleka o človekovem odnosu do Zemlje in o skupni, globalni odgovornosti, da skrbimo za dobrobit Zemlje.

Spremembe v okolju pogosto otežijo življenjske pogoje, pa naj nastanejo zaradi naravnih pojavov ali človeških dejanj. Zgodovina potrjuje, da je človek pri premagovanju naravnih ovir iznajdljiv, soodvisnost z naravo je znal uporabiti za lasten razvoj. Prav tako imajo okoljski izzivi potencial, da ljudi in skupnosti združujejo, povezujejo.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve

OGLASNI PROSTOR
zdrave-rastline
🟢 Pomen zdravja rastlin za ljudi, živali in okolje
352346950_304277115289206_5889672292446552967_n
Stekel vpis otrok v Poletno počitniško varstvo za mlajše šolarje
1000000952
V Cirkovcah prenovljeno športno igrišče
IMG_E1368
Povezovanje občin: Šmartno ob Paki in Celje krepita vezi prek projekta »Šmarčani Šmarčanom«
rdeči križ slovenije
Prvi dan državnih preverjanj znanj prve pomoči je za nami
Postrpinek
Kar 16 milijonov evrov za sanacijo plazov
LinkedIn
Share
URL has been copied successfully!