Letno poročilo o pitni vodi v Šaleški dolini za leto 2024

Naslovna fotografija: Andraž Roškar, KPV

Pitna voda v Šaleški dolini je bila v letu 2024 zdravstveno ustrezna in varna za pitje.

Na vodooskrbnih sistemih v Šaleški dolini se je izvajal obsežen nadzor kakovosti pitne vode. Na pipah uporabnikov so bile izvajane tri vrste monitoringa: republiški monitoring (NLZOH Maribor), redni zunanji nadzor (NLZOH Celje) ter redni notranji program spremljanja učinkovitosti priprave vode (Komunalno podjetje Velenje). Pri teh nadzorih so bili preverjani parametri, določeni v Uredbi o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 61/23).

V letu 2024 je bilo pri republiškem monitoringu odvzetih 68 vzorcev pitne vode, pri zunanjem nadzoru 84 vzorcev pitne vode in pri rednem notranjem nadzoru 308 vzorcev. V vzorcih so se preverjali mikrobiološka in fizikalno-kemijska ustreznost pitne vode. Med vsemi odvzetimi vzorci sta bila 2 vzorca neustrezna, v obeh primerih so bili izvedeni korektivni ukrepi in kontrolna vzorčenja, zdravje uporabnikov ni bilo ogroženo. Vsi ostali vzorci so bili mikrobiološko in fizikalno-kemijsko ustrezni. V pitni vodi ni bilo prisotnih bakterij, virusov in parazitov ter mikroorganizmov, ki bi lahko predstavljali nevarnost za zdravje ljudi. Analize kažejo, da voda ne vsebuje nitratov, nitritov, stranskih produktov dezinfekcije, težkih kovin in hormonskih motilcev in je organoleptično ustrezna. V letu 2024 se je izvajala tudi redna notranja kontrola tople pitne vode. Izvedenih je bilo 197 kontrol priprave tople pitne vode in 133 kontrol prisotnosti Legionele. Povprečne vrednosti parametrov pitne vode v posameznem oskrbovalnem območju so prikazane v Tabeli 2.

Za obvladovanje kriznih situacij (onesnaženje virov, naravne nesreče, tehnične okvare …) imamo pripravljene Načrte ukrepanja ter obveščanja v letu 2025. Obveščanje v izrednih razmerah bo potekalo preko naslednjih medijev: www.kp-velenje.si, Facebook KP Velenje, Radio Velenje, Moj radio, www.velenjcan.siwww.velenje.siwww.sostanj.siwww.smartnoobpaki.si in VTV studio. Obveščanje prednostnih objektov bo potekalo tudi preko njihovih kontaktnih oseb in preko Portala za uporabnike.

Še informacija o ceni pitne vode: Cena 1 m3 vode je 1,0631 EUR (z 9,5 % DDV). Povprečna poraba pitne vode v Sloveniji znaša 167 l/osebo/dan oz. 60,6 m3/osebo/leto. Podatki o porabah vode za oskrbovalna območja v Šaleški dolini so predstavljeni v Tabeli 1. Uporabniki lahko mesečne porabe vode za svoje gospodinjstvo najdejo na položnicah ali v Portalu za uporabnike na spletni strani podjetja. 

Za več informacij o vodni oskrbi in kakovosti pitne vode v Šaleški dolini obiščite našo spletno stran www.kp-velenje.si ali nam pišite na e-poštni naslov kpv@kp-velenje.si.

Zahvaljujemo se vam za zaupanje. Pitje vode iz pipe je odlična izbira za vaše zdravje in okolje.

Komunalno podjetje Velenje, d. o. o.

OGLASNI PROSTOR
Jenkova-cesta
Z obnovo Jenkove ceste do boljše infrastrukture
Patrulja občinski redarji
Občinski redarji s skupno patruljo ozaveščajo in spodbujajo odgovornost lastnikov psov
velenje2
Za sofinanciranje programov organizacij upokojencev namenjamo letos 45 tisoč evrov
20250313_110741
Strokovni posvet o vlogi malih modularnih reaktorjev (SMR) kot katalizatorjev pravičnega prehoda SAŠA regije
Foto Vranič - Šentilj
Kmetijska zemljišča bo mogoče urejati že na 0,2 ha
Posnetek zaslona 2025-03-11 095311
Pridružite se spomladanskemu čiščenju mesta
LinkedIn
Share
URL has been copied successfully!