Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel carine za vse države sveta, in sicer v višini najmanj desetih odstotkov. “Podpisal bom zgodovinski izvršni ukaz o uvedbi vzajemnih carin za države po vsem svetu. To pomeni, da kar one počnejo nam, bomo mi storili njim,” je dejal na zelenici pred Belo hišo, kasneje pa ukaz tudi že podpisal. Za uvoz iz EU je napovedal 20-odstotne carine, posebne carine pa bodo veljale za uvoz avtomobilov in avtomobilskih delov.
Pri vsem tem pa ni nikjer številk, ki bi povedale, koliko carine plačujejo ZDA za uvažanje iz EU, Kitajske, Kanade in drugod. Da vidimo, ali smo res izkoriščali ugodnosti tako na veliko, kot se dere klovn, ki ima prednike in ožje sorodnike nekje na Borneu.
4 Answers
Trumpov egoizem in Trumpova retorika o “prevarah” in “izkoriščanju” drugih držav ter njegovo pozivanje k “vzajemnim carinam” lahko sproži nacionalistične in protekcionistične politike. Ker so takšni pristopi večinoma kratkoročne narave in lahko povzročijo dolgoročne gospodarske poškodbe. Globalno gospodarstvo se ne more razvijati v okolju, kjer so vsi zaskrbljeni le za lastno korist, brez upoštevanja širših posledic. Trumpov ukrep kaže na pomanjkanje premišljenosti in poznavanja globalnih ekonomskih tokov. Zdi se, da gre bolj za politično potezo, kot za resnično reševanje trgovinskih težav. Potrebna bi bila bolj poglobljena analiza, ki bi omogočila ciljno usmerjene in pravične ukrepe, ki bi koristili ZDA in globalnemu gospodarstvu.