Velenje, 15. julij 2024 – V četrtek, 18. julija, v parku Velenjskega gradu pripravljajo dogodek Leteče lutke. V soboto, 20. julija, Muzej Velenje vabi na tematsko vodenje po Grilovi domačiji.
V četrtek, 18. julija, v parku Velenjskega gradu ob 18. uri pripravljajo dogodek za otroke Leteče lutke in sicer lutkovno predstavo Peter Nos. Organizator dogodka je Festival Velenje.
Leteče lutke je cikel otroških predstav, s katerim Lutkovno gledališče Velenje že nekaj poletij gostuje po krajevnih skupnostih in mestnih četrtih Velenja.
Tokrat se bodo predstavili s predstavo Peter Nos, ki govori o navihanem fantku, ki ima neizmerno domišljijo in skupaj s prijatelji doživlja številne pustolovščine.
V soboto, 20. julija, Muzej Velenje in Zavod za turizem Šaleške doline ob 10. uri vabita na brezplačno tematsko vodenje po Grilovi domačiji. Na vodenju iz ciklusa Poznaš svoje mesto? bodo udeleženci spoznali Grilovo domačijo, v ekomuzej preurejeno bivšo viničarijo.
Grilova domačija je skozi leto sicer odprta po predhodnem dogovoru, v juliju in avgustu pa jo lahko obiskovalci brezplačno obiščejo ob sobotah od 10. do 17. ure.
Le dobra dva kilometra od Velenja, na pobočju Lipja in Vinske Gore, lahko obiskovalec obišče Grilovo domačijo, postavljeno »in situ«, v svojem prvotnem okolju, z vsemi elementi delujočega in polno dejavnega muzeja. Grilova ali Nacétova domačija, kot so jo nekdaj imenovali, je ena od enot Muzeja Velenje in ima status kulturnega spomenika lokalnega pomena.
Grilova domačija obsega hišo in gospodarsko poslopje. Poleg hiše je vodnjak, ob hiši pa je manjši zelenjavni vrt, na katerem so v preteklosti stanovalci pridelali zelenjavo za svojo družino. Danes sta v okviru domačije urejena še zeliščni vrt, čebelnjak, njiva, sadovnjak in vinograd. Hiša je vrhkletna, delno zidana in delno lesena, s krajšo stranico potisnjena v breg. Ohranjeno ima prvotno tlorisno zasnovo s črno kuhinjo, vežo, »hišo«, »štiblcem« in vinsko kletjo. Domačija predstavlja razvojno pot viničarije, ki je bila kasneje preurejena v kmetijo manjšega kmeta.
Pri urejanju okolice, skrbi za zdravo vegetacijo in udejstvovanju pri javnih dogodkih skozi vse letne čase Muzeju Velenje pomagajo različna društva, ustanove in posamezniki, ki so pomembno gonilo pri ohranjanju celostne vizije ekomuzeja in tudi pri ohranjanju lokalne nesnovne kulturne dediščine.
Prijazno povabljeni v Muzej Velenje!