V času intenzivnih energetskih preobrazb in podnebnih izzivov je konferenca EnRe tudi letos ponudila
prostor za strokovno razpravo o prihodnosti energetike ter pravičnem in odgovornem energetskem
prehodu. Sedma mednarodna konferenca Energy and Responsibility – EnRe 2026, ki je 19. maja
2026 potekala na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru v Velenju, je ponovno združila
raziskovalce, strokovnjake, predstavnike industrije in lokalne skupnosti z namenom izmenjave znanj
in dobrih praks s področja energetike, okolja in trajnostnega razvoja. Konference se je udeležilo več
kot 100 udeležencev iz petih držav.
Letošnja konferenca je bila osredotočena na ključne izzive energetskega prehoda do leta 2035, pri
čemer so bile v ospredju predvsem teme preobrazbe premogovniških regij in razvoja sistemov
daljinskega ogrevanja. Posebno simbolno noto je konferenci dalo obeleževanje 70-letnice
Termoelektrarne Šoštanj, ki pomembno zaznamuje razvoj Šaleške doline in slovenske energetike.
Razprave so ob tem poudarile pomen pravičnega prehoda regije v nizkoogljično prihodnost ter
zagotavljanja stabilne oskrbe z energijo.
Uvodoma sta zbrane nagovorila prof. dr. Sebastijan Seme, dekan Fakultete za energetiko in
predsednik organizacijskega odbora EnRe 2026, ter Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje.
V okviru plenarnih predavanj je Gregor Cvet iz Komunalnega podjetja Velenje predstavil izzive
daljinskega ogrevanja v okviru preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, mag. Marko
Bahor iz družbe ELES pa je predstavil možnosti defosilizacije sektorja ogrevanja z integriranim
pristopom k energetskemu sistemu. Predavanji sta predstavljali izhodišče za prvo okroglo mizo z
naslovom »Vizija razvoja sistemov daljinskega ogrevanja v Sloveniji«, kjer so sodelujoči strokovnjaki
poudarili pomen dolgoročne energetske strategije, stabilnih virov toplote in prilagajanja energetskih
sistemov novim okoljskim in družbenim izzivom.
Druga okrogla miza z naslovom »70 let proizvodnje električne energije« je ponudila razmislek o
razvoju slovenske energetike ter prihodnosti proizvodnje električne energije v času postopnega
opuščanja premoga. Sogovorniki so izpostavili pomen zanesljive oskrbe z energijo, tehnološkega
razvoja, vlaganj v nove energetske sisteme, pomen izobraževanja in usposabljanja strokovnega kadra
ter pravičnega prestrukturiranja SAŠA regije.
V okviru šestih strokovnih sekcij je bilo predstavljenih skoraj petdeset znanstvenih in strokovnih
prispevkov ter raziskovalnih projektov s področij energetike, obnovljivih virov energije, vodikovih
tehnologij, umetne inteligence in trajnostnega energetskega prehoda. Razprave so ponovno
pokazale, da so povezovanje znanosti, gospodarstva in lokalnega okolja ključnega pomena za uspešen
zeleni prehod.
Konferenca EnRe 2026 je tudi letos potrdila svojo vlogo pomembne strokovne platforme za
povezovanje znanja, raziskav in praks na področju energetike in varstva okolja.
Vir:
Univerza v Mariboru | University of Maribor
Fakulteta za energetiko |
Faculty of Energy Technology

