V Velenju se je danes zaključil 5. Letni politični dialog premogovnih regij znotraj EU v prehodu. Kot gostitelj ga je z zaključnim nagovorom pospremil župan Mestne občine Velenje Peter Dermol. Zahvalil se je vsem, ki so svoje izkušnje in poglede na stanje in potrebe v premogovnih regijah delili z nami. “Vsak takšen dogodek nam daje nova spoznanja in predvsem potrjuje prepričanje, da bomo morali biti v postopku tranzicije aktivni, in da je nujno medsebojno sodelovanje. Premogovne regije v Evropi se razlikujemo, vendar se prav vse regije soočamo z izzivi pri izstopu iz premoga, ki jih moramo premagovati, da bo življenje po končani tranziciji kakovostno, varno in zdravo. Vsi se zavedamo, da je zelena tranzicija potrebna, vendar mora biti ta premišljena in med ljudmi pozitivno sprejeta.”
Župan Peter Dermol je v zaključnem govoru izpostavil pomembnejše zaključke tokratnega političnega dialoga:
- Sklad za pravičen prehod je koristen in ga je nujno potrebno ohraniti tudi v prihodnje.
Obstoječi mehanizem je v polnem teku, vendar v eni finančni perspektivi ni mogoče rešiti vseh izzivov, s katerimi se soočamo. Zato se vse regije zavzemamo, da mehanizem tudi v prihodnje, po letu 2027, ostane, kot eden izmed pomembnejših finančnih instrumentov za podporo regijam v tranziciji. Ključno pri tem je, da se ohranja bottom – up pristop. Da ljudje, ki živimo v teh regijah povemo, kakšne so naše potrebe in na osnovi teh potreb se potem oblikujejo politike. Na ta način bomo zagotavljali delovna mesta in standard življenja, ki bo mlade talente privabljal v regije in ti mladi bodo lahko ustvarjali našo prihodnost.
Podpirati je potrebno inovacije in razvoj, ki so lahko pomemben temelj za ustvarjanje novih priložnosti znotraj premogovnih regij. V procesu tranzicije moramo poiskati vire znotraj sklada, da ta v čim večji možni meri podpre tudi druge družbene segmente, torej ne samo gospodarstva, ampak tudi izobraževanje, turizem, šport, ipd.
- Nujna je dekarbonizacija toplotnih daljinskih sistemov po Evropi, s ciljem, da poleg vpeljave tehnoloških trajnostnih rešitev, optimiziramo tudi porabo toplotne energije.
Gre za tehnično zelo kompleksne projekte, za katere potrebujemo čas in dovolj finančnih sredstev. Na tem področju še naprej potrebujemo podporo Evropske investicijske banke in finančne mehanizme, kot so TARGET, JASPERS, ELENA …
- Nujna je vpeljava dodatnih finančnih mehanizmov za izvedbo energetskih sanacij javnih in zasebnih stavb.
Optimizacija rabe energije (tako toplotne, kot električne) mora biti eden izmed pomembnejših ukrepov zelene tranzicije. Zato so nujne energetske sanacije vseh objektov, javnih in zasebnih. Vendar pa izvajanje teh ukrepov, kot posledica velikih osebnih finančnih vlaganj, ljudi ne sme potiskati na socialni rob družbe. Zato je potrebno v najkrajšem možnem času zagotoviti dodatne finančne mehanizme, ki bodo prišli neposredno do stanovalcev oz. uporabnih posameznih objektov. S ciljem, da se bodo ljudje lažje odločali za izvajanje energetskih sanacij svojih objektov. Potrebno je podpirati in krepiti mrežo Podnebno-energetskih pisarn v Evropi in ljudem svetovati, s kakšnimi ukrepi lahko optimizirajo rabo energije in pozitivno vplivajo na stroške, ki nastajajo iz tega naslova. Ena izmed rešitev je lahko Socialno podnebni sklad, vendar o tem mehanizmu potrebujemo več informacij. Pri izdelavi državnih Akcijskih podnebnih planov, ki bodo podlaga za črpanje iz tega mehanizma, pa moramo biti premogovne regije s strani svojih držav, vključene, kot sokreatorji teh planov.
- Komunikacija z javnostjo je ključna za učinkovito in uspešno izvedbo zelenega prehoda.
Politični odločevalci na vseh ravneh moramo biti zgled ljudem, predvsem pa z ukrepi zagotoviti, da bodo ljudje, ki so danes neposredno odvisni od premogovniške dejavnosti, imeli zagotovljeno socialno in družbeno varnost in da nihče v tem procesu ne bo spregledan.
Za Velenje je bil ta politični dialog, ki se ga je udeležilo več kot 200 gostov in tudi izvršni podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič izjemnega pomena. Velenje je močno mesto in takšna mesta gradijo močne regije, močne regije pa oblikujejo močno Evropo.
Prijazen pozdrav
Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje