Na današnji seji Sveta Mestne občine Velenje je mag. Gašper Škarja predstavil poročilo o poslovanju Komunalnega podjetja Velenje za leto 2024. V svoji predstavitvi je izpostavil, da je podjetje svojim uporabnikom na voljo 24 ur na dan, vse dni v tednu in vse dni v letu. Poudaril je pomembnost odprte komunikacije z uporabniki:
»Obrnite se na nas – skupaj bomo poiskali rešitve, odpravili morebitne okvare in odgovorili na vsa vprašanja.«
Zanesljiva oskrba in uspešna realizacija naložb
Komunalno podjetje Velenje je v letu 2024 uspešno poskrbelo za zanesljivo in kakovostno oskrbo s komunalnimi storitvami. V celoti je bilo realizirano letno načrtovanje naložb, predvsem na področju obnov in vzdrževanja komunalnega omrežja.
Več kot 99 % prebivalcev MOV je priključenih na vodovodni sistem, več kot 90 % pa na kanalizacijski sistem. Komunalna infrastruktura se neprestano dopolnjuje in modernizira, s poudarkom na trajnosti in učinkovitosti.
Prevzem novih dejavnosti in rast tržnih prihodkov
Leto 2024 je zaznamovalo tudi uspešno širjenje dejavnosti podjetja. Prevzeta je bila odgovornost za vzdrževanje občinskih cest in zimsko službo, podjetje pa je uredilo deponijo soli in peska ter investiralo v potrebno opremo.
Tržni prihodki, kjer to dopušča zakonodaja, prav tako naraščajo, kar velja tudi za področje samooskrbe z električno energijo. Komunalno podjetje si prizadeva ohranjati vzdržno cenovno politiko za vse uporabnike.
Negativen poslovni izid in razlogi zanj
Kljub pozitivnim premikom je podjetje leto zaključilo z negativnim poslovnim izidom v višini -469.867 €, predvsem na področju oskrbe s toploto. Glavni razlogi so:
- rekordno nizka prodaja toplote, kar je vplivalo na nižje prihodke iz variabilnega dela cene,
- zniževanje obračunskih moči gospodinjskih odjemalcev, kar je zmanjšalo prihodke iz fiksnega dela,
- stagnacija cen toplote, ki se niso spreminjale od 1. 1. 2017,
- višje povprečne temperature in spremembe vedenja uporabnikov, kar podjetje sicer pozdravlja kot znak večje energetske ozaveščenosti.
Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline
Podjetje pospešeno izvaja projekt Preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline. V letu 2024 je potekala obnova magistralnega omrežja CEP–TEŠ, ki vključuje:
- zamenjavo 245 metrov cevovodov in 15 kolen,
- peskanje in antikorozijsko zaščito cevi,
- obnovo izolacije in podpor,
- gradbeno sanacijo in ureditev odvodnjavanja kinete.
Vloga za sofinanciranje 1. faze projekta je v zaključni fazi presoje na ministrstvih. Projekt naj bi bil sofinanciran v višini 94 % iz evropskega Sklada za pravični prehod. Prva faza vključuje:
- obnovo in digitalizacijo 7.900 m distribucijskega omrežja,
- posodobitev in izgradnjo 9 toplotnih postaj (TPP) in 65 individualnih postaj (ITP),
- gradnjo 2.431 m novih cevovodov.
Ocenjena vrednost prve faze znaša 25 milijonov evrov.
Sinhrona obnova komunalnih vodov
Hkrati z obnovo vročevodov bo podjetje izvajalo tudi prenovo vodovodnega in kanalizacijskega sistema, kar pomeni celovito posodobitev komunalne infrastrukture v mestu.
Naslednji koraki: zeleni viri in energetska prenova stavb
V okviru 2. faze Preobrazbe se bo do konca maja objavil javni poziv promotorjem za podajo interesov glede uvedbe obnovljivih virov energije (OVE). Do konca leta 2025 bo izbrana najprimernejša rešitev in poslovni model, prilagojen lokalnim potrebam.
3. faza, ki vključuje energetsko prenovo stavb, že poteka.
Za Komunalno podjetje Velenje ni pomembno le, kaj počne – temveč predvsem za koga. Vsak odjemalec, vsaka družina, vsaka ulica šteje. Z neprekinjeno dosegljivostjo, stalno skrbjo za kakovost storitev in odgovornim ravnanjem z javnimi sredstvi podjetje dokazuje, da je srce lokalne skupnosti.
