Jutri, 5. novembra, Muzej Velenje vabi na brezplačno javno vodstvo po stalnih razstavah muzeja na Velenjskem gradu. V sredo, 6. novembra, pa pripravljajo mesečno strokovno vodstvo po Muzeju usnjarstva na Slovenskem.
Jutri, 5. novembra, Muzej Velenje ob 17. uri vabi na mesečno javno vodstvo po stalnih razstavah muzeja na Velenjskem gradu. Brezplačno vodstvo pripravljajo ob rojstnem dnevu Muzeja Velenje, ki so ga praznovali 3. novembra. Obiskovalce bo po muzeju popeljala Alma Javornik, kustosinja pedagoginja Muzeja Velenje.
3. novembra 1957 je bila v Velenju na pobudo velenjske podružnice Društva rudarskih in metalurških inženirjev in tehnikov svečano podpisana ustanovna listina Muzeja slovenskih premogovnikov. Za njegov sedež so določili prostore na Velenjskem gradu, kjer je sedež Muzeja Velenje še danes. Muzej Velenje s svojim delovanjem pokriva območje občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki, obiskovalcem pa na Velenjskem gradu ponuja na ogled trinajst stalnih muzejskih in galerijskih razstav ter vedno tudi kakšno zanimivo občasno razstavo. Med muzejskimi razstavami, ki obiskovalca popeljejo skozi lokalno zgodovino in med katerimi gre posebno mesto razstavi ostankov mastodontov, najdenih v Škalah pri Velenju, sta v muzeju na ogled še razstavi Afrika, na kateri je predstavljena afriška zbirka Františka Foita, ter Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje.
Muzej Velenje je v letih svojega delovanja pod svoje okrilje pridobil še osem dislociranih enot: Muzej usnjarstva na Slovenskem v Šoštanju v prijetnem ambientu pripoveduje zgodbo o usnjarjih, industrialcih in nekdanjem življenju v Šaleški dolini, biser slovenske kmečke arhitekture je zagotovo okoli 350 let stara Kavčnikova domačija v Zavodnjah nad Šoštanjem, nekdanja viničarija Grilova domačija z zelenjavnim in zeliščnim vrtom, s čebelnjakom, sadovnjakom in vinogradom stoji v Lipju pri Velenju, Hiša mineralov v Starem Velenju hrani več kot pet tisoč mineralov z vsega sveta, Spominski center 1991 in Park državnosti predstavljata Šaleško in Zgornjo Savinjsko dolino v procesih osamosvajanja Republike Slovenije, F-Bunker krepi in promovira lokalno fotografsko sceno, del muzeja pa sta tudi spominski sobi v Topolšici in na Graški gori. Spominska soba v Topolšici je posvečena podpisu delne nemške kapitulacije 9. maja 1945, spominska soba in spominski park na Graški gori pa legendarni partizanski 14. diviziji.
V sredo, 6. novembra, Muzej Velenje pripravlja brezplačno mesečno strokovno vodstvo po stalnih in občasnih razstavah Muzeja usnjarstva na Slovenskem.
Vir: Muzej Velenje