V Topolšici 9. maja praznujejo trojni praznik: dan zmage, dan Evrope, to pa je tudi
praznik Krajevne skupnosti Topolšica, saj je bila prav v Topolšici leta 1945 podpisana
listina o brezpogojni kapitulaciji nemških oboroženih sil za jugovzhodno Evropo.
Osrednjo slovesnost pripravimo skupaj Občina Šoštanj, Mestna občina Velenje in
Krajevna skupnost Topolšica. Uvodoma je župan Občine Šoštanj Boris Goličnik
prisrčno pozdravil vse prisotne, še posebej krajanke in krajane Topolšice ob njihovem
prazniku. 9. maj je označil kot dan vere v lepši jutri. »Imejmo se radi. Sodelujmo.
Pomagajmo si. Predvsem pa se spoštujmo. Spoštovanje je temelj dobre in uspešne
družbe ter našega sobivanja. Tudi kadar ne mislimo enako. Tudi kadar nimamo
enakega pogleda na zgodovino. Tudi kadar nismo istega političnega prepričanja.
Spoštujmo se v vsakdanji različnosti. Spoštujmo se tudi v naših napakah. Če se
bomo znali spoštovati in če bomo znali tudi odpuščati, bomo sami gradili temelje za
lepše življenje. Življenje v miru, svobodi in dostojanstvu za vse nas in za naše drage
otroke,« je izpostavil Goličnik.
Župan MO Velenje Peter Dermol je poudaril pomen miru, izpostavil vrednote
narodnoosvobodilnega boja in dejal, da bi bil svet brez zmag, katerim skoraj vedno
sledijo porazi, lepši, saj bi to pomenilo, da na svetu ni vojn.
Osrednji govornik na letošnji slovesnosti je bil Drago Martinšek, direktor Knjižnice
Velenje in predsednik Šaleškega društva »general Maister«. Izpostavil je pomen 9.
maja kot simbola evropskega povezovanja in konca druge svetovne vojne, ki obenem
predstavlja tudi gradnjo sodobne Evrope. Nanizal je nekaj zgodovinskih dejstev, ki so
botrovala temu, da je v Topolšici general von Loehr podpisal dokument o kapitulaciji
nemških sil. Ta podpis je bil enakovreden ostalim delnim kapitulacijam, ki so bile
podpisane v Evropi, gre pa predvsem za veliko moralno zmago takrat zelo mladih
partizanov. Poudaril je pomen povezovanja in škodljivost delitve in ločevanja ter
pomen spoštovanja lastne zgodovine, jezika in kulture. »Če bomo sposobni slovenski
jezik gojiti, tiskano besedo širiti, krepiti bralno pismenost in bralno kulturo, še posebej
med najmlajšimi, in ob njem upoštevati kakšno novo razsvetljensko pridobitev, bomo
zagotovo obstali,« je med drugim dejal in dodal, da moramo spoštovani dediščino in
pogum naših prednikov, ki je vtkan temelje naše državnosti.
Kulturni program so tokrat pripravili otroci OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj pod
mentorstvom Brigite Grobelnik. Njihove pesmi in recitacije so nas spomnile na
ljubezen do domovine in predvsem tudi do domačega kraja: »Tu ceste niso le poti,
ampak zgodbe. Vsak ovinek skriva spomin: smeh s prijatelji, otroške igre, prve
skrivnosti in tihe večere, ko se nebo obarva v zlato.«
Rudarski oktet Premogovnika Velenje je uvodoma zapel slovensko in evropsko
himno, tudi letos pa so obiskovalce tradicionalno na prireditveni prostor vabili zvoki
Pihalnega orkestra Zarja Šoštanj. Zaključna pesem »Slovenskega naroda sin« v
izvedbi Boštjana Dermola ob pomoči ostalih nastopajočih in gostov pa bo še dolgo
ostala v srcih vseh obiskovalcev tokratne prireditve.
Pred slovesnostjo so se pri spomeniku v zdraviliškem parku s položitvijo vencev
poklonili vsem žrtvam druge svetovne vojne ter vsem, ki so prispevali k naši svobodi
in miru. Prvi venec so položili Drago Martinšek, Boris Goličnik, Peter Dermol, in
predsednica KS Topolšica Petra Lipičnik, drugega pa predstavniki Zveze združenj
borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja.
Občina Šoštanj

