7. mednarodni festival vezenja v Velenju

V petek in soboto, 25. in 26. oktobra, bo v Rdeči dvorani Velenje potekal 7. mednarodni festival vezenja. Dogodek pripravlja Muzej Velenje skupaj z Mestno občino Velenje, Univerzo za III. življenjsko obdobje Velenje in številnimi velenjskimi javnimi zavodi. Dogodek, ki ima v Velenju že dolgo tradicijo, bo postavil na ogled domače in tuje unikatne vezenine, dogajanje pa bo popestril bogat kulturni program. Tema letošnjega festivala so vezeni namizni prti in prtički.

V okviru festivala pripravljajo razstavni kotiček, v katerem bo razstavljena zbirka narodnih noš Šaleškega folklornega društva Koleda, zbirka vezenih prtov iz Šakiai regije iz Litve, tematski keramčni izdelki KUD Gambatte, Knjižnica Velenje pa pripravlja knjižni kotiček tematske literature. Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi izdelke dijakov Srednje storitvene šole Velenje ter Gimnazije Velenje (Umetniška gimnazija – likovna smer). Med več kot 230 udeleženci in razstavljavci bodo številni posamezniki ter predstavniki društev, ki se ukvarjajo z vezenjem – tako iz Slovenije, kot tudi iz Srbije, Bosne in Hercegovine, Italije, Francije in Litve. Festival bo z nagovorom odprl župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol.

V kulturnem programu festivala bodo nastopili: Godba veteranov Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje, Citrarski ansambel Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje, Konovski harmonikarji KUD Lipa Konovo, Šaleška folklorna skupina Koleda. Franjo Jurovič in Urška Bider, Srbsko društvo dr. Mladen Stojanović, Fantje z Graške Gore, Kapučino bend Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje, Tamburaška skupina Klinčeci Kulturnega društva Fortis, Glasbena skupina Konovski štrajharji in Odbiti muzikanti.

Mednarodni festival vezenja je namenjen promociji vezenja kot pomembnega elementa naše kulturne dediščine in tudi širšega področja tekstilne in oblačilne dediščine. Tako kot vsa leta doslej, bo del programa festivala posvečen strokovnim predavanjem. Obiskovalci bodo lahko prisluhnili predavanju Jožice Grobelnik z naslovom Vezenine od zibeli do groba ter Mateje Krašovec Pogorelčnik Veziljstvo v izzivu časa: med tradicionalnim in sodobnim.

Tudi letos bo potekal tekmovalni programa festivala. Ob zaključku festivala bodo podelili nagrade najboljšim izdelkom, ki jih bo ocenila petčlanska strokovna žirija. Predsednik žirije bo dr. Bojan Knific, kustos Tržiškega muzeja in raziskovalec slovenske oblačilne kulture.

Festival vezenja organizira Muzej Velenje skupaj z Mestno občino Velenje in Univerzo za III. življenjsko obdobje Velenje ter v sodelovanju z velenjskimi javnimi zavodi – Festivalom Velenje, Knjižnico Velenje, Mladinskim centrom Velenje in Zavodom za turizem Šaleške doline.

Na 7. mednarodni festival vezenja v Rdeči dvorani Velenje organizatorji vabijo v petek, 25. oktobra, od 14. do 17. ure ter v soboto, 26. oktobra, od 9. pa do 17. ure. Uradno odprtje festivala bo v petek, 25. oktobra, ob 16. uri. Vstop je prost.

Del programa 7. mednarodnega festivala vezenja bo tudi odprtje osrednje občasne razstave Muzeja Velenje z naslovom Venček intimnosti, skrinja pravil, duhovi na pragu. Nevestina bala skozi čas. Odprtje razstave bo v petek, 25. oktobra, ob 18. uri na Velenjskem gradu.
Razstava predstavlja ženitovanjske šege in navade skozi čas in temelji na gradivu iz Šaleške doline. Idejna zasnova razstave izhaja prav iz priprav na festival vezenja – nekoč so bili namreč vezeni kosi domačega tekstila in oblačil obvezen sestavni del nevestine bale. Pri razstavi z zbirko tkanin in vezenin sodeluje tudi Zanavyku muziejus iz Litve.
Avtorica razstave, Špela Regulj, višja kustosinja etnologinja Muzeja Velenje vabi, da obiskovalci vstopijo v nevestino »balo« – veliko skrinjo materialne in duhovne dediščine od preloma iz 19. v 20. stoletje pa vse do danes. Spoznali bodo šege, navade, predmete, spomine in zgodbe, ki so še danes prisotne v našem prostoru in nevede narekujejo dejanja, katerih pomen se je morda s časom že izgubil. Prehod iz samskega v zakonski stan naj bi bil po ljudskem verovanju nevaren čas. Ponekod se še vedno postavlja šranga, trobi v avtomobilskem sprevodu, nosi nevesto čez prag … Pa res vemo, zakaj?

Razstava zaključuje celoletno tematsko dogajanje v Muzeju Velenje, ko so ženitovanjskim šegam posvetili tudi tradicionalne dogodke na njihovi enoti Grilovi domačiji v Lipju pri Velenju. Na dogodkih Pomlad, poletje in jesen na Grilovi domačiji so uprizorili ohcet po starem v treh dejanjih – od snubljenja, dekliščine, nevestinega poslavljanja od doma, pa vse do šrange in same svatbe. V letu 2025 načrtujejo spremljevalni program razstave v okviru katerega bodo povabili posameznike in lokalna društva različnih etničnih skupnosti, da predstavijo svoje ženitovanjske običaje. Dogodke bodo pripravili v okviru projekta Velenjčan sem! Pripravljajo tudi pedagoški program za osnovnošolce in srednješolce.

Sporočilu za javnost prilagamo tudi vabili na 7. mednarodni festival vezenja in odprtje razstave Venček intimnosti, skrinja pravil, duhovi na pragu. Nevestina bala skozi čas.


Vir: Mestna občina Velenje

OGLASNI PROSTOR
Topolsica_dec
Intervencijska vzdrževalna dela na kanalizaciji pri kuhinji Bolnišnice Topolšica
IMG_6630 (1)
MINI NOVOLETNI TURNIR CELJE 
Otroci se lahko preizkusijo v alpskem smučanju in teku na smučeh
Projekt Šolar na smuči bo tudi letos omogočil dogodivščine na snegu
denar
Na nemškem računu našli s spletno prevaro ukraden denar slovenskega podjetja
KATIĆ
Ministrica Andreja Katič se je danes na Ministrstvu za pravosodje sestala z evropsko glavno tožilko Lauro Kövesi
Slovesnost 1
S posluhom za invalide obeležili mednarodni dan invalidov
LinkedIn
Share
URL has been copied successfully!