Sedem desetletij zanesljive energije v Termoelektrarni Šoštanj

Danes, 16. maja, mineva 70 let odkar je blok 1 Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) z
močjo 30 megavatov začel oddajati električno energijo v slovensko omrežje.


Sedemdeset let proizvodnje električne energije v Šoštanju pomeni sedemdeset let
odgovornosti do države, do gospodarstva in do ljudi. Od leta 1956, ko sta prva bloka
začela oddajati električno energijo v omrežje, pa vse do danes, Termoelektrarna
Šoštanj igra eno ključnih vlog v slovenskem energetskem prostoru.


V tem obdobju je TEŠ proizvedel več kot 182.000 gigavatnih ur električne energije –
količino, ki bi Sloveniji zadostovala za približno 17 let oskrbe z električno energijo.


70-letnico uspešnega delovanja Termoelektrarne Šoštanj, ki so jo simbolno
poimenovali »Sedem desetletij zanesljive energije« so v petek, 15. maja 2026,
počastili v samem srcu vsakdanjega delovnega utripa Termoelektrarne Šoštanj, s
proslavama za vabljene in za zaposlene.


S krajšim kulturnim programom in predvajanjem dokumentarnega filma »Sedem
desetletij zanesljive energije«, avtorice Pine Špegel v produkciji Muzeja Velenje, so
obeležili častitljivi jubilej. Na ogled so ob tej priložnosti postavili razstavo o sedmih
desetletij proizvodnje električne energije, z zgodovinski mejniki družbe in prihodnjimi
razvojnimi projekti, ki je na ogled pred vhodom upravne stavbe TEŠ. Razstava bo
kasneje postavljena na ogled na Trgu svobode v Šoštanju. Prav tako so ob tej
priložnosti izdali zgibanko, ki je vpogled v sedem desetletij obratovanja in dela v TEŠ.
Ob koncu proslave so zbranim omogočili voden ogled bloka 6.


V jubilejnem mesecu maju so na voden ogled bloka 6 povabili tudi okoliške
izobraževalne ustanove in zunanjo zainteresirano javnost. Na prireditev z ogledom
dokumentarnega filma so povabili upokojence TEŠ.


Ob visokem jubileju so na zidu pod hladilnim stolpom bloka 6 otvorili vizualno
interpretacijo zelenega prehoda avtorice Maje Lesjak Gavriloske.


Ob zvokih pihalnega orkestra Zarja Šoštanj so na proslavo prišli gostje, ki se jih je v
Šoštanju zvrstilo prek sto.


S svojim prihodom se TEŠ počastili: minister za okolje, podnebje in energijo mag.
Bojan Kumer, župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, župan Mestne občine Velenje
Peter Dermol, poslanki v Državnem zboru Republike Slovenije Andreja Katič in
Manja Lesnik, predsednik uprave SDH mag. Žiga Debeljak, nekdanji direktorji TEŠ,
predstavniki energetike, gospodarstva, lokalne skupnosti, poslovni partnerji in
predstavniki izobraževalnih ustanov.

Slavnostni govornik minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer:


»70 let Termoelektrarne Šoštanj je zgodba o delu, znanju in ljudeh, ki so desetletja
zagotavljali energetsko stabilnost Slovenije. Danes vstopamo v novo obdobje
energetike, zato mora biti prestrukturiranje Savinjsko-Šaleške regije pravično,
odgovorno in usmerjeno v prihodnost – z novimi priložnostmi, delovnimi mesti in
trajnostnimi energetskimi rešitvami,«
je ob 70. obletnici delovanja TEŠ poudaril
minister Bojan Kumer.


Generalni direktor TEŠ mag. Branko Debeljak je dejal, da energetska varnost ni več
samoumevna, temveč je vrednota, ki jo moramo znati ohraniti, pri čemer ima TEŠ
zelo pomembno vlogo, saj je zanesljiv, stabilen in domač vir energije, ki predstavlja
pomemben steber slovenskega elektroenergetskega sistema. Ob zaključku je
izpostavil, da je ohranitev energetske lokacije v Šoštanju izjemnega pomena, ker ima
ta prostor znanje, izkušnje, infrastrukturo ter ljudi, ki razumejo energijo.


Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik je zbrane ponosno nagovoril in ob tej priložnosti
Termoelektrarni Šoštanj podaril sadiko lipe – kot simbol sobivanja Termoelektrarne
Šoštanj z lokalno skupnostjo. Ob zaključku je dejal, da tako kot smo domačini
ponosni na Termoelektrarno Šoštanj, bi morali biti tudi vsi ostali prebivalci Slovenije
hvaležni, da lahko prižgejo luč.


Udeležencem je med slovesnostjo zapel oktet TEŠ, kulturni program je povezovala
Šoštanjčanka Tajda Lekše.

Vir: Termoelektrarna Šoštanj


Velenje.com

OGLASNI PROSTOR
telop_dan D_MOV_2160x3840_26
V torek osrednja občinska slovesnost ob dnevu državnosti
Skupinska foto s sprejema, junij 2026
Župan sprejel uspešne velenjske mlade športnike
turnir
Več kot 75 ekip in več kot 1000 mladih nogometašev na 2. Rudar Velenje Cupu
20260604_231051
Odprtje prenovljenega dela Šlandrove ceste
Plaža 2
Velenjska plaža odpira novo poletno sezono
Bruselj 2
Velenje na Evropskem tednu trajnostne energije v Bruslju
LinkedIn
Share
URL has been copied successfully!
Scroll to Top