Kako preprečiti otrokovo čustveno stisko in spodbuditi čustveni razvoj?
Vabimo vas na prvo predavanje v novi sezoni šole za starše, ki poteka pod sloganom Otroci so naše največje bogastvo, ki ga pripravlja MZPM Velenje v sodelovanju z LAS Velenje.
Predavateljica: psihoterapevtka dr. Aleksandra Rožman (Inštitut Psihologija zaščititi otroka)
O temi: Vsi otroci se soočajo s čustvenimi stiskami. Če ob tem nimajo zadovoljive podpore staršev lahko začnejo čustva izražati na škodljive načine. Na predavanju bomo spregovorili o znakih otrokovega nefunkcionalnega čustvovanja. Predstavili bomo najpogostejše zametke čustvenih težav, ki se lahko kažejo na področjih otrokovega prehranjevanja in preživljanja prostega časa, v odnosih s sovrstniki, v šolskem delu ter v otrokovi samopodobi in samospoštovanju. Največji poudarek bo na vlogi otrokovega odnosa s staršem pri nastajanju njegove stiske in vpetosti otrokovih težav v družinsko delovanje. Posredovali bomo načine, kako lahko starši preventivno in samostojno pomagajo otroku ter spregovorili o učinkovitih oblikah strokovne pomoči.
O predavateljici: dr. Aleksandra Rožman prihaja z Inštituta za psihoterapijo, raziskovanje in izobraževanje Psihologija zaščititi otroka. Od leta 2010 deluje na področju skrbi za duševno zdravje otrok in staršev. V inštitutu izvaja psihoterapijo za starše otrok vseh starosti z raznolikimi čustvenimi težavami. V psihoterapevtski praksi s starši prepoznava, da zametki čustvenih težav, kot so motnje hranjenja, napadi panike in fobije, obsesivno – kompulzivna vedenja, omamljanje z alkoholom in drogami, sanjarjenje in zatekanje v fantazijski svet, zanemarjanje šolskih obveznosti, pretirane težnje k perfekcionizmu in uspehu ter drugo sorodno otrokovo vedenje, velikokrat nastajajo v najzgodnejšem otroškem obdobju, a žal otroci kljub starševski skrbi in prizadevanju ne dobivajo zadovoljive pomoči. Vse prevečkrat se težave tekom otrokovega odraščanja le preobražajo in dajejo zmotni vtis, da so se uredile, ko so le spremenile obliko, otrok pa še vedno ostaja v stiski. Zato predavateljica staršem sporoča, da prej kot zaznajo zametke težav ali vzorec ponavljajočih se spreminjajočih težav, in ustrezno reagirajo, hitreje lahko otroka obvarujejo ter preprečijo nadaljnje stopnjevanje problematik, ki se navadno polno pokažejo v obdobju najstništva. Izvaja izobraževanja otrok in strokovnih delavcev na osnovnih šolah. Dodatne informacije o predavateljici so dostopne na: Psihoterapija – Inštitut PSIHOLOGIJA ZAŠČITITI OTROKA (psihologijazascititiotroka.si).
Predavanje bo potekalo v živo, v Vili Rožle, Aškerčeva 21, 3320 Velenje. Prenašali ga bomo preko aplikacije ZOOM.
Za sodelovanje na predavanju preko spleta prosimo za prijavo na mzpm.velenje@vilarozle.si, do ponedeljka, 11. 11. 2024, do 13. ure. Po prijavi vam pošljemo povezavo na vašo e-pošto.