Zanima me, kdo plačuje omrežnino za lastnike sončnih elektrarn po sistemu NET METERINGA, katerih je sedaj med 50 in 60.000. Ti namreč po novem in po starem sistemu plačujejo samo priključno moč, katero pa tako plačamo tudi ostali uporabniki. Za pojasnilo: netiranci proizvedeno elektriko oddajo v omrežje, Le-to končnih kupci prevzamejo in plačajo hkrati za to elektriko omrežnino. Netiranci pa ob vsakem času (npr. ponoči, ob slabem vremenu, jeseni, pozimi, skratka takrat ko ni sonca) prevzemajo elektriko iz omrežja, a ne plačajo omrežnine. Zato prihaja do velikega zmanjšanja pobrane omrežnine. Govorimo o 50 – 80 milijonih neplačane omrežnine oz. na daljši časovni interval o milijardi eurov. Ta izpad hoče sedaj agencija za energijo in sedanja vlada prevaliti na ostale uporabnike.
Najbolj žalostno pa je širokoustenje agencije in vseh zagovornikov novega načina obračuna omrežnine, o POŠTENEM sistemu pobiranja omrežnine. Nihče pa ne omeni NETIRANCEV, ki so izvzeti iz plačevanja omrežnine. So ti priviligiranci, ki živijo na račun “raje”?
Retorično vprašanje: Zakaj ostali plačujemo omrežnino, če nekaterim ni potrebno?
11 Answers
Lastniki sončnih elektrarn, ki oddajajo energijo ni potrebo plačevati omrežnine za energijo, ki jo jemljejo iz omrežja. To je očitna pomanjkljivost obstoječega sistema in bo verjetno zahtevalo spremembe, da bi se omogočila bolj poštena porazdelitev stroškov.
Problem je v dolgoročnem smislu, ker izpadi omrežnine lahko predstavljajo velike finančne posledice. Če se izpadi nadaljujejo, to lahko pomeni milijarde evrov, ki jih omrežja ne morejo pokriti z obstoječim sistemom.
Razprava o tem, kako doseči pravičnost v tem sistemu, se bo verjetno še nadaljevala, saj so v igri okoljski in ekonomski interesi.