V Mestni občini Velenje so ustanovljeni številni Odbori, Komisije, Sveti.. , ki bi se morali ukvarjati s temami lokalnega značaja za dobro krajanov. Zlasti bi se morali nemudoma sestati, ko pride do ekscesnega dejanja na katerem koli področju.
V konkretnem primeru enormnega povečanja cen ogrevanja bi se kot prvi moral nemudoma sestati Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin, ki zastopa interese krajanov v razmerju do izvajalcev javnih storitev oziroma dobaviteljev javnih dobrin (komunala). Svoje stališče bi moral nasloviti na Župana in z njim seznaniti krajane. Sestati se bi moral tudi Odbor za javne gospodarske dejavnosti.
Nič od tega se ne dogaja. Zato se ne ve kakšen je odnos občine do enormnih zneskov na položnici. Župan sicer načrtuje, kot sam zagotavlja, razpravo o toplotnem dodatku za finančno šibkejše krajane. To je omejena in kratkoročna rešitev. Problem je kompleksnejši in ga je treba reševati dolgoročno.
Cena in kvaliteta javne dobrine (v tem primeru toplote) mora biti strateško opredeljeno in dolgoročno, da ne prihaja do šokov. Ko so spreminjali Akt o ustanovitvi javnega podjetja Komunalno podjetje p.o. iz leta 91 v d.o.o. so odločanje popolnoma zaprli in izločili javnost. O obveznostih razvoja, dolgoročnega načrtovanja dostopnosti javne dobrine, strategij in strateških ciljih skoraj nič.
Komunalno podjetje je skozi leta postalo familiarno podjetje z jasnim političnim predznakom. Vpliv župana je ničen. S tem tudi občine. Komunalno podjetje je de fakto privatizirano, de iure pa ne. Dvoživka.
In kako komunalno podjetje spet narediti javno? O tem sem diskutiral v eni od prejšnjih diskusij.
9 Answers
Kako komunalno podjetje spet narediti javno? Iti pred komunalno podjetje, pa enim par dat en mal po piČki, in bo hitro zopet javno. Z leporečenjem se ni dobila še nobena vojna ali bitka, in zgodila nobena revolucija ali katera koli druga resnična sprememba v družbi.
Napiši kateri so po tvoje ti “de facto” privatni lastniki Komunale. Ne mi zopet kr neki rekla/kazala.
P.S. Yebali te sestanki raznih občinskih odborov. Kolk s pa star, da si še zmer tolk naiven?
@neznan18,… pa porabe so skočile v nebo,… pa priključne moči so nerealne,… pa izgube od š oštanja do Velenja prikazujejo kot potratonst Velenjčanov,.. ect ect,…
res zanimivo kje so sedaj oni kolesarji od ljubljanskega opankarja in onega palčka iz Murgl -saj se tako radi hvalijo da so ljudska inciativa ki se bori za narod v resnici pa plačanci komunistov ! Ko se pa
v velenju pojavi alternativa tej komunajzarskim debilom ,pa že zaženejo vik in krik -saj so vajeni da se u velenjkovcu le ploska po ukazu partije kot v severni koreji in pri teroristu putinu
Vsakemu normalnemu je jasno da je marsikaj hudo narobe pri toplotni oskrbi in delitvi stroškov -a sprememb ne bo -dokler bodo le kavč protesti
Kritika ja, to je dobro. Ne moremo pa kar rušiti sistema.
Treba najprej dobiti od ostale Slovenije neko zadoščenje za demolirano področje. Za vse uničene vasi in naselja. Za slab zrak, za smrad…
Vsaj polovično znižanje cen energije bi morali imeti, če bi nekdanji lokalni politiki vedeli, da so tu zaradi naroda…
Nisem za nasilje. Ni potrebe, da bi se na komunalnem podjetju enim par dalo en mal po piČki kot meni Obraz. Da bo komunalno podjetje Velenje spet, tudi de fakto, javno podjetje je kar nekaj hitrih in učinkovitih poti. In vse so odvisne od tega, koliko je občina kot večinska ustanoviteljica posredno ali neposredno vpeta v de fakto privatizacijo in familiarnost komunalnega podjetja.
Ta ugotovitev bo razvidna iz stališča Sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin in Odbora za javne komunalne dejavnosti. Za to imajo dovolj en dan časa. Z moje strani to ni leporečje, ampak potrebna osnova za taktiko delovanja ljudske iniciative oziroma s katerimi orodji se lotevati problema, da bi bile zahteve krajanov dosežene.
Podpiram shod jutri.