Junija prihaja nov dvig plač v javnem sektorju, višje plače bodo dobili julija. Lepo in prav, vsak si zasluži pošteno plačilo za svoje delo.
Ampak marsikdo v gospodarstvu se ob tem vpraša: kdaj bomo kaj več dobili tudi ostali? Cene rastejo vsem enako, v trgovini, na bencinski črpalki in pri položnicah. Razlika je samo v tem, da imajo eni zagotovljene dvige plač, drugi pa lahko o njih samo poslušajo.
Država za plačno reformo namenja ogromno denarja, medtem ko številni zaposleni v zasebnem sektorju že leta čakajo na občutnejše povišice. Zato ni čudno, da ljudje vedno pogosteje rečejo: za javni sektor se denar očitno najde, za ostale pa ga je vedno težje najti.
Vprašanje ni več, kdaj bo naslednji dvig v javnem sektorju, ampak kdaj bomo kaj več v denarnici občutili tudi tisti, ki delamo drugje.
6 Answers
Ne zamerite, ampak primerjava javnega in zasebnega sektorja ni glih poštena. V gospodarstvu ni zagotovljenih plač, napredovanj in povišic. Podjetja morajo vsak mesec najt stranke, ustvariti prihodke in dobiček, drgač plač sploh ni. Tam je več tveganja, več konkurence in večinoma tudi več pritiska.
Javni uslužbenci imate po drugi strani ful večjo varnost zaposlitve, redne prihodke iz proračuna in manj odvisnosti od trga. Zato je malo nenavadno poslušati stalne zahteve po novih dvigih plač, med tem ko marsikdo v zasebnem sektorju ob enaki draginji ne dobi ničesar.
Nobeden ne pravi, da si ne zaslužite poštenega plačila, ampak prednost stabilne službe, rednih prihodkov in manjše izpostavljenosti trgu je tudi nekaj vredna. V gospodarstvu veliko ljudi za višjo plačo najprej ustvari večjo vrednost, šele potem pride nagrada. Najprej tekma – pol pa podelitev medalje oz. nagrade.
Desni vladi nikoli ni bilo mar za ” navadne” ljudi, kmete….njim se gre samo za kapital, da si čimveč nagrebejo, da bogati postanejo še bogatejši…
Kar ste volili, to imejte…drugič pa mislite s svojo glavo.
ali so golobovi bili kaj boljši-turistični predsednik vlade,kar so naredili so na račun obubožanega gospodarstva-samo,da imajo banke,zavarovalnice,gen-i,in podobni
Kaj ima desna vlada s tem, ki je teden dni na oblasti? Ta zakon, ki je navrtal luknjo v državni proračun in še ga bo vrtal so sprejeli v prejšnji vladi in ste jim ploskali. Žalite se predhodnikom in ne mešajte nove vlade v to.
To je rezultat Golobove vlade. Ta plačna reforma je bedarija nad bedarijami. Namesto, da bi povečali plače tistim poklicem kjer primanjkuje ljudi so povečali vsem in to neupravičeno. Negovalec v domu bi moral dobiti tako veliko plačo, da bi hotel tam delati nekdo iz občinskih uprav. Tudi dela med seboj ne moraš primerjati. Gasilec si nedvomno zasluži večjo plačilo kot nekdo, ki je v občinski stavbi in prelaga papirje.
V šolstvu ni bilo zaposlitev in možnosti napredovanj leta in leta. Pa še zdaj se plače povečujejo postopoma, to je v bistvu en dvig po obrokih. Poleg tega so tisti v najnižjih plačnih razredih precej slabše plačani od tistih v gospodarstvu, npr. če primerjaš kuharje, tehnični kader. Res pa da kak kuhar v gospodarstvu dela precej več ur tedensko. V JS so sindikati, ki se pogajajo (kolikor pač se), medtem ko v gospodarstvu se za plačo pogajaš sam.